Co je internet

Co je vlastně internet...

 

Internet je celosvětová počítačová síť ( z angličtiny nazvana Worl Wide Web - WWW ) propojená s ostatními počítačovými sítěmi.

Počátkem devadesátých let se internet začal rychle rozvíjet. Obchodní společnosti i jednotlivci si totiž začali uvědomovat obrovské výhody prakticky okamžitému přesunu dat, pošty, zpráv prostě veškerých informací. Technologie která umožnila vznik internetu, se začala vyvíjet v roce 1969 jako výzkumný projekt nazvaný ARPAnet. Provádělo jej ministerstvo obrany USA a jeho záměrem bylo vytvořit počítačovou síť, která by byla schopna odolat jadernému útoku - pokud by bomba zasáhla část sítě, ostatní části by měli dále pracovat. Z této filozofie se vycházelo i při budování internetu.. Data se přenášejí v balíčcích pomocí standartních komunikačních metod zvaných internet protocols (TCP-IP), to znamená že jakékoli dva počítače které používají tyto metody, mohou být vzájemně propojeny. Pokud jsou balíky dat správně adresovány, mohou být přeneseny jakoukoi trasou z jednoho počítače do druhého počítače připojeného na internet. Jestliže určitá část sítě momentálně nefunguje, přenášená data se jí jednoduše vyhnou. Síť internetu je tedy nesmírně rozsáhlá a proto se odborníci domnívají, že je prakticky nemožné uvalit na některé informace internetem přenášené jakoukoli formu cenzury, jak by si přáli někteří politici...

Jeden z nejdůležitějších kroků při budování internetu byl učiněnň v polovině 80. let americkým národním vědeckým ústavem, který umožnil univerzitním vědcům z celé země provádět velmi nákladné výzkumyv pěti supermoderních výzkumných centrech, které NSF současně budovala. V té době ještě internet využívaly pouze akademcké a vládní instituce. Začátkem 90. let se však náklady na připojení na internet staly přijatelnými nejen pro velké firmy, malé firmy, ale už i pro jednotlivce. Tato skutečnost, spolu se snahou americké vlády, vytvořit celonárodní informační systém, způsobila neuvěřitelně rychlý nárůst počtu připojených počítačů. Podle odhadu bylo v roce 1995 na internet napojeno již více než 35 milionu lidí ze 135 zemí světa. Po více než deseti letech se statistiky připojených lidí vyšplhaly o více než 8 000% nahoru. 

Internet je nejrozsáhlejší počítačovou sítí, není však zdaleka sítí jedinou. Existuje mnoho různých druhů propojených systémů ( tzv. online ), do kterých se můžete zapojit pomocí modemu. Online služby nabízejí většinou stejné služby jako internet. Především je to elektronický přenos pošty, knihoven souborů, informací, elektronické porady, články tisku, nebo přístup k databázím obsahující informace o firmách a společnostech.

 

Tato stránka je optimalizovaná pro veškeré moderní fulltextové vyhledávače v ČR i zahraničí a je zaregistrovaná ve stovkách internetových katalozích!

Tato stránka je velmi kvalitně optimalizována pro veškeré moderní fulltextové vyhledávače - servery , které se nacházejí v ČR a zahraničí. Jde např. o vyhledávače Google.com, Google.cz, Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz, Jyxo.cz, Yahoo.com a mnoho dalších.   

Vyhledávání

Anketa

Jak dlouho podnikáte?

1-2 roky (124)
13%

2-5 let (742)
77%

5 let a déle (97)
10%

Celkový počet hlasů: 963

TOPlist