Jak začít podnikat
Pokud chcete začít podnikat, nejdříve musíte zjistit, jestli budete potřebovat živnostenský list či jiné oprávnění. Po založení živnosti pak nastávají pro vás určité povinnosti a musíte se přihlásit na několika úřadech. V následujícím článku si projdeme zahájení podnikání krok po kroku.
Jak začít? Zjistíme, jestli se jedná o živnost.
Chcete-li vydělávat jako osvč, tedy osoba samostatně výdělečně činná, musíte nejdříve zjistit podle předmětu vašeho podnikání, jestli budete potřebovat nějaká oprávnění. Existují následující možnosti podnikání:
na živnostenský list – živnosti volné, vázané, řemeslné, koncesované (od 1.7.2008 přijde novela živnostenského zákona a bude jen jedna živnost)
na jiné oprávnění - podnikání podle zvláštních předpisů, ke kterým patří většinou státní zkouška (např. tlumočníci, daňoví poradci, soudní exekutoři, makléři, znalci, psychoterapeuti, přírodní léčitelé, …)
bez oprávnění:
činnost autorů – dostávají autorské honoráře (do 7000 Kč/měsíc)
nezávislá podnikání (nejsou podnikáním podle zvláštních předpisů) - herci, spisovatelé, autoři, hudebníci,…
zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství
Centrální registrační místo (CRM) - založení živnosti
Protože se většinou jedná o živnosti, zajděte na živnostenský úřad v místě Vašeho bydliště, respektive na Centrální registrační místo (CRM), kde vyplníte jednotný registrační formulář. Každý živnostník musí splňovat všeobecné podmínky. U živností vázaných nebo řemeslných, musíme doložit také požadované vzdělání a/nebo praxi (ta nebude od 1.7.2008 po novele živnostenského zákona již požadována).
Kde se po zahájení podnikání nahlásit
Poté co obdržíte živnostenský list, následují registrace na příslušných úřadech, které musíte provést.
Finanční úřad – registraci dani z příjmu fyzických osob
Po obdržení živnostenského listu, máte povinnost se bezprostředně registrovat na příslušný finanční úřad. Tam se dozvíte podrobnosti o tom, jakým způsobem a kdy budete platit daně. Také se musíte přihlásit k dani z příjmu fyzických osob.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) – registrace sociálního pojištění
K povinným registracím patří také registrace sociálního pojištění na ČSSZ. Zahájení podnikání zde musíte nahlásit do osmi dnů od této skutečnosti. To samé platí i o změnách, které zde musíte nahlašovat.
Zdravotní pojišťovna – registrace zdravotního pojištění
Poslední povinnou registrací je nahlášení vašeho podnikání na příslušné pobočce vaší zdravotní pojišťovny. Vždy se zde nahlašuje jakákoliv změna či příjem zaměstnanců.
Povinnosti u podnikání
Během roku musíte vést daňovou evidenci nebo evidenci příjmů, pokud budete uplatňovat paušální výdaje. V prvním případě musíte schovávat všechny doklady, v druhém případě postačí příjmové doklady a vydané faktury. Po skončení roku se podává na finanční úřad daňové přiznání a platí se daň z příjmu.
Pokud uplatňujete výdaje na auto, musíte vést také evidenci jízd a čtvrtletně platit zálohy na silniční daň. Po konci roku se musí podat daňové přiznání.
Pokud máte podnikání jako hlavní činnost musíte platit měsíční zálohy na zdravotní pojištění zdravotní pojišťovně asociální pojištění na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).
Pokud jste se zaregistrovali jako plátci DPH, musíte vést evidenci podle zákona o DPH. Daňové přiznání k DPH se pak podává každé čtvrtletí.
Jak začít podnikat bez kapitálu
Živnostenský list Vás bude stát 1000 CZK za zápis do rejstříku živnostníků. Ostatní kapitál mnohdy není potřeba..
Tagy
Jak začít podnikat, Začátek podnikání, začínáme podnikat, Živnostenský list, postup při zakládání živnosti, Založení společnosti, živnostenský úřad, jak začít podnikat bez kapitálu, volba živnosti
Tato stránka je optimalizovaná pro veškeré moderní fulltextové vyhledávače v ČR i zahraničí a je zaregistrovaná ve stovkách internetových katalozích!
Tato stránka je velmi kvalitně optimalizována pro veškeré moderní fulltextové vyhledávače - servery , které se nacházejí v ČR a zahraničí. Jde např. o vyhledávače , Google.com, Centrum.cz, Atlas.cz, Jyxo.cz, Yahoo.com,Seznam.cz a mnoho dalších.