Nápady historie

 

Neuvěřitelné nápady, objevy které Vám dnes přijdou úpůně běžné.. 

 

Záznam zvuku

Prvním člověkem který vyvinul zařízení na záznam zvuku byl Tomáš Alva Edison. Nikdy by ho ale nenapadlo, že jeho vynález nakonec vyústí v dnešní multi-miliardový nahrávací průmysl. 

Edisonův hlas zněl poněkud plechově a v pozadí jeho záznamu bylo poněkud více šumu, ale slova " Mary měla malou ovečku, její rouno bylo bílé jako sníh... " bylo slyšet velmi jasně. Psal se rok 1877 a americký vynálezce přehrával vůbec první zvukový záznam na světě. Svůj jednoduchý přístroj nazval fonograf.

 

Telefon

Dne 10.března 1876 Alexader Graham Bell uskutečnil první telefonní hovor na světě, když zavolal svému asistentovi a řekl : "Pane Watsone, přijďte hned sem, potřebuji vás!"

 

Fax ( telegraf )

První systém telegrafu byl vynalezen v Anglii v roce 1837 Charlesem Wheatsonem a Williamem Cookem. Jejich původní přijímač používal pět zmagnetizovaných střelek na panelu označených písmeny abecedy. Vysílač způsobil vychílení dvou z pěti jehel takovým způsobem, že ukazovaly na určité písmeno.

 

Coca-Cola 

Coca-Colu vynalezl doktor John Stith Pemberton v Atlantě v USA. Název byl navržen Pembertonovým knihkupcem Frankem Robinsonem. Robinson byl nejen dobrým knihkupcem, ale měl také vynikající rukopis. Dodnes používané logo tvořené 2 hlavními přísadami - výtažky kokainu a ořechu koly -, vytvořil právě on. 

Poprvé byl tento nealkoholický nápoj veřejnosti prodáván za 5 centů v lékárně v Atlantě Willisem Venablem 8. května 1886.
Zpočátku se prodávalo 9 nápojů denně. Za první rok se tak prodalo coca-coly za 50 $, což se ani nevyrovnalo nákladům (zejména na reklamu), které činily 70 $. První rok byl ztrátový.
Do roku 1905 se prodával jako posilující nápoj obsahující výtažky kokainu a ořechu koly.
Na konci 90. let 19. stol. se coca-cola stala jedním z jejpopulárnějších nealkoholických nápojů. Když se v roce 1888 do čela Coca-Cola Company dostal farmaceut Asa Griggs Chandler, vzrostl prodej cocacolové šťávy na více než 4 000% (1890-1900). Hlavním úspěchem prodeje byla reklama: coca-cola se prodávala po celých Spojených státech i v Kanadě. Přibližně v téže době začala společnost prodávat šťávu nezávislým plnicím společnostem, které koupily jejich licenci. První z nich byla v roce 1894 Biedenharn Candy Company v Mississippi, jejímž vlastníkem byl Joseph A. Biedenharn. Tento princip platí dodnes. V roce 1903 se při výrobě přestal používat kontraverzní kokain. Po Chandlerově smrti v roce 1929 rodina prodala “Coca-Colu” za 25 milionů $ skupině obchodníků vedených Ernestem Woodruffem. Ten byl presidentem společnosti od roku 1923 až do roku 1955. Současný tvar lahve byl patentován v roce 1960, nicméně je v podstatě shodný s tvarem lahve z roku 1915, navrženým speciálně pro coca-colu. Předchozí 2 typy lahví měly klasický válcový tvar. 
V současné době se spotřebuje více než 1 miliarda tohoto nápoje denně, přestože jsou ze zdravotního hlediska k jejímu používání vznášeny výhrady.
 

Tato stránka je optimalizovaná pro veškeré moderní fulltextové vyhledávače v ČR i zahraničí a je zaregistrovaná ve stovkách internetových katalozích!

Tato stránka je velmi kvalitně optimalizována pro veškeré moderní fulltextové vyhledávače - servery , které se nacházejí v ČR a zahraničí. Jde např. o vyhledávače Google.com, Google.cz, Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz, Jyxo.cz, Yahoo.com a mnoho dalších.
 

Vyhledávání

Anketa

Jak dlouho podnikáte?

1-2 roky (135)
14%

2-5 let (752)
76%

5 let a déle (107)
11%

Celkový počet hlasů: 994

TOPlist